Великденски козунак по вкусната рецепта на баба!
Съвсем скоро е Великден! Аз винаги го свързвам с две неща – боядисването на яйца и месенето на козунак. Решихме да споделим с вас рецептата за козунак на баба, който помним от нашето детство. Не е никак сложна, но отнема доста време.
Продукти:
- 1 кг. брашно
- 5 яйца
- 350 гр. захар (аз използвам нерафинирана кафява – да е по-здравословно)
- 250 гр. прясно мляко
- 1 пакетче прясна мая
- 1 ч.ч. олио (или 125 гр. разтопено масло)
- 1 лимон
- 1-2 пакетчета ванилия
- Стафиди
- Орехи (аз освен това слагам бадеми и кашу, може да се използват всякакви ядки по избор и желание).
След набавянето на тези продукти е необходимо да затоплите кухнята, тъй като козунакът втасва 2 пъти и му е необходима много топлина. През това време може да приготвите маята (вижте в Основи ) и да я сложите на радиатора. След това може да пристъпим към подготовката за замесването на тестото.
Приготвяне:
- Първо прясното мляко се стопля на бавен огън. В него се разтапя захарта и се оставя настрани да поизстине.
- Разбийте 4 яйца (може на ръка или с миксер). Измийте лимона и настържете кората му на ситно.
3. Изсипете почти цялото брашно в голяма купа (оставете малко брашно настрана за поръсването на тавата преди печене) и направете кладенче в средата.
4. В кладенчето сипете млякото, яйцата, кората от лимон, ванилията и готовата мая (ако маята не е бухнала, не я слагайте, а направете нова, защото така козунакът ще стане много сбит и сплескан). Меси се с лъжица, докато започне да се оформя тесто. Когато започне да лепи по лъжицата се прибавя постепенно олиото и се меси с ръка, докато поеме цялата мазнина. Тестото трябва да е средно меко и да не лепи (при нужда се добавя още малко брашно). Доста е изморително, но колкото повече го месите, толкова по-хубав ще е козунакът.
5. Готовото тесто се слага в голяма намазнена тава, прави му се дупка в средата и се завива отгоре с кърпа. Оставя се на топло за около час. Когато дупката се е запълнила – козунакът е втасал.
6. Извадете тестото и го разделете на три равни части, всяка от които се размесва втори път на предварително намазан с олио плот/маса и се разточва на кора с дебелина около ½ -1 см. Върху всеки от блатовете се посипват стафидите и орехите и другите ядки, ако сте предвидили такива).
Как се сплита козунак?
7. Навийте на 3 рула и се усукайте. Сплетете плитка (краищата се притискат и подмушват отдолу, за да не се виждат), която се поставя в тава, предварително намазана с олио и поръсена с брашно.
8. Отново завийте козунакът с кърпа и оставете да втаса втори път за половин час. През това време загрейте фурната на 150°C.
9. Преди да опечете козунака, разбийте един жълтък и с него намажете повърхността отгоре. Поръсете със захар и украсете с ядки.
10. Пече се около час, но ако почне бързо да покафенява, го покрийте с фолио, за да не изгори. Проверете с дървено шишче дали сърцевината е добре опечена и, ако по нея няма залепнало тесто, извадете козунака. Завийте с кърпа и оставете да изстине в тавата. Не бързайте с рязането, докато е още топъл – може парчетата да се получат глетави.
Направете си чаша чай или кафе и се насладете…
Идея: Сплитането на една плитка е предвидено за тава с правоъгълна форма. Ако тавата ви е широка или квадратна, може да направите плитка от 4 вместо от 3 рула. А ако имате кръгла тава, разделете тестото на 6 части и сплетете 2 плитки, които да поставите една до друга.
Leave A Comment